Fasády

certifikat_mamut_therm.jpgcertifikat_mamut_therm_proskoleni_zateplovaci_systemy_1.jpg

 

 

 

 

 

 

Fasáda patří neodmyslitelně k domu.
Je to jeho tvář, což je i původ tohoto slova (francouzsky face = tvář, líc).
V architektuře bývá průčelí často nejvýznamnějším prvkem budovy z hlediska jejího designu, neboť celé stavbě udává tón. Mnohé fasády mají historickou hodnotu a jsou památkově chráněné jako kulturní památky.
V době technologií jsou na výběr nepřeberná množství provedení, materiálů, funkčních prvků, barev…

Brzy bude běžně dostupnou „tvář“ domu s technologií, která se dokáže sama zbavovat nečistot, odvádí vodu – efekt lotosový květ, odráží povětrnostní vlivy a absorbuje slunce v maximálních dávkách.

Fasáda domu jde v souladu s typem zateplení a také podle typu provedení.

 

V základním dělení ji můžeme rozdělit:
– Kontaktní
– Odvětrávaná
– Sendvičové

Odvětrávaná

– Kámen
– Keramika
– Beton
– Přírodní materiály (dřevo, vrba, popínavé rostliny…)
– WPC

fasady3.JPG
 

 

 

 

 

 

Provětrávané fasády jsou jednou z možností vnějšího zateplení budov. Jsou vhodné mimo jiné pro dodatečné zateplení malých rodinných domků a chat.
Izolační desky jsou vkládány do roštu, který nese vnější fasádní obklad. Rošt bývá tvořen ocelovými nebo dřevěnými profily. Do roštu vkládáme izolační desky, které jsou drženy roštem nebo pomocí hmoždinek. Mezi tepelnou izolací a vnějším fasádním obkladem musí být větraná vzduchová mezera směrem od soklu k atice o min. šířce 20 mm.

– výborné tepelně izolační vlastnosti
– zvuková pohltivost
– nízký difuzní odpor – fasáda dýchá

Kontaktní

– omítka – minerální, disperzní, silikátové, sanační, izolační a ekologické.

fasady10.jpg

 

 

 

 

 

 
 
 

Kontaktní omítkové izolační systémy jsou elegantním způsobem vnějšího zateplení domů. Umožňují zachování původního rázu fasády – povrch systému tvoří omítka. Jejich výhodou je celistvé zateplení celé fasády bez jakýchkoli tepelných mostů. Tepelná izolace je u tohoto systému přímo spojena s původním zdivem a omítkovou vrstvou.

Špičkové fasádní omítky chrání objekt před rozmary počasí. Na trhu existuje opravdu široký výběr těchto druhů omítek. Je možné si fasádní materiál vybrat z různých pestrých barevných palet a od mnoha renomovaných firem.

Rozdělují se do několika kategorií a to obzvláště na omítky minerální, disperzní, silikátové, sanační, izolační a ekologické.
Univerzálním základem minerálních omítek je kvalitní jemný písek a speciální pojivo, které nejčastěji tvoří cement, sádra či vápno. Tyto přísady jsou odolné vůči biologickým vlivům. Oplývají velmi dobrou propustností a nehořlavostí. Dále se vyrábějí šlechtěné minerální omítky v moderních zbarveních a disponují mnohem stálejšími vlastnostmi.

Disperzní omítky vynikají vodoodpudivými schopnostmi, které zabezpečují omezení průniku vodních par do zdiva. Při jejich výrobě se přidává speciální pojivo (umělá pryskyřice).

Silikátové omítky jsou vysoce prodyšné, mnohem odolnější, omyvatelné a přilnavé. Jsou dodávány v různých strukturách a atraktivních odstínech. Jejich základ tvoří draselné vodní sklo.

Izolační omítky jsou složeny z jednotlivých příměsí, jako je expandovaný polystyren, keramzit či pemza, které excelují vynikajícími izolačními vlastnostmi.

Ekologické omítky jsou vyrobeny z přírodních rozložitelných a recyklovatelných přísad, jenž zajišťují regulaci vlhkosti, akumulaci tepla a propuštění vodních par.

Výhody kontaktního typu fasády:

– široká nabídka na trhu
– vodoodpudivost
– trvanlivost
– prodyšnost
– snadná opravitelnost

fasady1.jpg

 

 

 

  

  

 

 

 

Zelená stěna

fasady4.jpg

 

 

V parku „Die Garten Tulln“ v Rakouském městečku Tulln, který doporučujeme navštívit, nás velice zaujalo netradiční řešení izolace a ozelenění fasády.

http://www.diegartentulln.at/7.0.html

Jedná se o ukázku, že stěny nemusejí být pokryty pouze pnoucími rostlinami. Lze vytvořit zelenou stěnu z běžných květin. Podmínkou by měla být sluneční strana. Jinak lze jistě realizovat na každém domě.

Na závěr jsme Vás něco málo inspirovali a uvědomujeme si , že fasáda nejen musí vypadat, ale musí být kvalitně a precizně provedena aby plnila veškeré své funkce, jak má.

S důvěrou se na nás obraťte a my Vaše sny o „tváři“ převedeme na realitu….

Dr. Ing. Milada Černá